Vzmetnica različne velikosti in različne višine


Pri izbiri novega ležišča oziroma vzmetnice je treba upoštevati vrsto dejavnikov, če seveda želite čim bolje pa tudi čim mirneje spati. Ne nazadnje sta pomembni tudi velikost in sama višina vzmetnice. Ko se boste morali odločati o višini, se zavedajte, da višja kot bo vzmetnica, več udobja vam bo ponujala. Vaša ramena in boki se bodo namreč veliko udobneje potopila v samo ležišče. Ledveni del pa bo seveda še bolj učinkovito podprt.

Nizka vzmetnica je visoka 14 centimetrov in je primerna zlasti za otroke, mladostnike pa tudi za vitalne ljudi, ki se še ne soočajo s težavami hrbtenice. Srednje visoka vzmetnica ima praviloma 16 centimetrov. Tako visoka uporabnikom omogoča optimalno udobje in zelo učinkovito podporo hrbtenici. Za višja ležišča je značilno, da so visoka 18 centimetrov, lahko pa tudi več. Ponujajo največjo mero udobja in so dobrodošla predvsem za ljudi, ki imajo nekoliko močnejšo postavo.

 

Od česa zlasti je odvisna velikost vzmetnice

Velikost vzmetnice pa je zlasti odvisna od okusa in preferenc posameznikov. Kljub temu pa je za kakovostno spanje še kako zelo pomembno, da si izberete primerno velikost. Splošno pravilo je, da naj bi bila širina postelje vsaj 80 centimetrov na osebo, dolžina pa nekje od 10 do 15 centimetrov daljša od telesne višine uporabnika.

Višina jedra od tal naj bi bila nekje med 55 in 60 centimetri. Kadar se usedete na rob svoje postelje, morata biti stegnenica in golenica obvezno pod pravim kotom. Samo ustrezno izbrana višina uporabniku lahko povsem zagotovi lažje prihajanje v posteljo pa tudi vstajanje iz nje.

Izbira letvic pri vzmetnici

Sicer pa niti ni vseeno, kakšne vrste letvic ima vzmetnica, ki ste si jo izbrali. Ležišča iz pene ter lateksa imajo praviloma vpete prožne letvice. Takšna vrsta dna vam omogoča veliko več udobja, prav tako tudi pravilno podporo telesu med spanjem oziroma počitkom. Obenem pa preprečuje posedanje ležišča ter zadrževanje vlage.

Pri žepkastih vzmeteh pa je na primer obvezna uporaba fiksnih letvic – zaradi prožnih vzmeti.