Električni pastir in od česa je odvisna njegova moč


Električni pastir je posebna vrsta varovalne ograje okoli pašnika. Naprava je povezana z žico ali s trakom, v katerem je električni tok. To pa učinkovito preprečuje pobeg živine s pašnika. Prav tako preprečuje dostop divjadi do posevkov.

Ko se žival dotakne takšne ograde, se sklene električni tokokrog. Iz pašnega aparata po ograji steče električni tok skozi žival v zemljo ter po zemlji nazaj v pašni aparat. Napetost meti nekje med 4000 in 6000 volti ter ob dotiku električnega pastirja povzroči močan tokovni sunek. Tega žival občuti kot kratek, močan ter oster udarec. Sicer pa je šok ob tem neškodljiv. Mora pa biti tokovni sunek dovolj močan, da živalim ostane v spominu.

Kako močan električni pastir je primeren za konje, krave, koze ali drobnico

Verjetno se ob nakupu takšne naprave prav vsakdo vpraša, kako močna mora biti. Število voltov električnega toka ter trenutnih impulzov je predvsem odvisno od varovanca, ki je torej v varovalni ogradi.

Sicer pa je celotna električna ograja povsem sistem za sebe. Vsebuje najrazličnejše komponente, ki zagotavljajo, da lahko električni pastir sploh deluje. Sama montaža je na srečo dokaj preprosta in vam omogoča, da so površine lahko ograjene.

Nujne komponente, ki jih od vas zahteva dovolj učinkovit električni pastir, so pašni aparat, ki proizvaja elektriko, žica ali pa trak, ki prevaja električni tok, izolatorji, palice, ročke za ograjo, ne nazadnje tudi dobra ozemljitev. Slednja zagotavlja, da se ob dotiku ustvarja zaključeni tokokrog, in sicer za povratni tok nazaj v pašni aparat.

Ali je električni pastir vodotesna naprava

Na sploh se električni pastir namenja za priključevanje na električno omrežje 230 V, 50 Hz. Uporablja se ga povsod tam, kjer so električne ograje od pašnega aparata oddaljene do 100 metrov.

Za električnega pastirja je značilno, da ni vodotesna naprava. Posledično mora biti nameščen na suhem mestu, kjer tudi med nevihtami dež ne pride do samega aparata.